Prezentare generală:

Asociația Internațională de Climatologie (AIC) în parteneriat cu Centrul de Cercetare a Hazardelor și Riscurilor Geografice va organiza la Cluj-Napoca colocviul internațional cu tema ”Riscurile naturale în contextul schimbărilor climatice”.

AIC este o asociație de climatologi vorbitori de limbă franceză al cărei scop este dezvoltarea relațiilor dintre cercetătorii în domeniul climatologiei și a științelor conexe. Ea organizează în mod tradițional întâlniri științifice cu ocazia consiliului de administrație ce se desfășoară anual în perioada februarie – martie.

Tema conferinței de la Cluj-Napoca – Riscuri naturale în contextul schimbărilor climatice, abordează o problemă foarte actuală asociată cu un impact semnificativ asupra societății și a mediului (IPCC, Al cincilea raport de evaluare (AR5), WG II:  Schimbările climatice: Impact, adaptare și vulnerabilitate).

Limbile de comunicare ale colocviului vor fi franceza, engleza și româna. Rezumatele vor fi publicate în limba franceza la Presa Universitara Clujana în format electronic. În cazul finanțării (parțiale) a evenimentului de către AUF preconizam servicii de traducere/interpretariat. Nu se solicită taxă de participare.

Programul colocviului este:

• 15 martie – comunicări științifice (cu pauză de masa);
  • 16 martie – vizita în laboratoarele GeoRisc și întâlnire cu membrii biroului  AIC;
  • 17 martie – excursie pe traseul Cluj – Turda – Alba Iulia – Jidvei -Cluj.

Date importante:

• 15 NOIEMBRIE 2017  – comunicarea disponibilității de a participa și a titlului comunicării
  • 15 ianuarie 2018 – trimiterea rezumatului extins (4 – 6 pagini)
  • 15 februarie 2018 – acceptarea spre publicare
  • 15 martie – deschiderea colocviului.

Contact:  iulian.holobaca@ubbcluj.ro

The 11th Workshop of the IAG/AIG SEDIBUD (Sediment Budgets in Cold Environments)
Working Group

" Relationships between climate change, vegetation cover and sediment fluxes in high latitude/high altitude cold environments " Research Station of the Babeş – Bolyai University Baru (Hunedoara County, Romania) September 5 – 8 , 2017.

Workshop will offer an opportunity for participants to discuss the effectiveness of geomorphic processes under past and present – day climate conditions, by focusing on the complex interactions  between the erosional, sediment transfer and depositional processes and the varying vegetation cover.

The workshop will be held between 5 – 8 September 2017 at the Research Station of the Babeş-Bolyai University (UBB), located in Baru (Hunedoara County, Romania). A one-day field trip will be organized in Parâng Mountains (Southern Carpathians) and will present to the participants the morphoclimatic context of the Carpathians alpine areas. Several study sites with past and contemporary geomorphic process activity (rockfalls, rock avalanches, debris flows, snow-avalanches, periglacial activity, etc.) and the associated landforms will be visited during the field-trip day.

More informations.